Czas obiegu centrum Galaktyki: 225 000 000 lat
Liczba planet: 9
Wiek: ok. 4 600 000 000 lat
Układ Słoneczny jest zespołem ciał niebieskich poruszających się w przestrzeni wokół Słońca, powiązanych siłami wzajemnych oddziaływań grawitacyjnych.
W obszarze gdzie istniej teraz nasz Układ Słoneczny ok.5 mln lat temu nie istniało nic poza chmurą obłoku gazowo-pyłowego. Przede wszystkim była ona zbudowana z wodoru i helu, zawierała również niewielkie ilości pyłu. Właśnie z tej chmury gazu i pyłu powstało później Słońce, księżyce oraz planety. Formowanie tych ciał rozpoczęło się z chwilą wybuchu w Drodze Mlecznej. Po kilkudziesięciu tysiącach lat potężna fala uderzeniowa dotarła do rejonów, z których uformował się nasz Układ Słoneczny. Gwałtowny wstrząs spowodował, że po jakimś czasie obłok gazu i pyłu przestawał istnieć. Przyczyniło się to do szybkiego spłaszczenia się dysku, który zaczął wirować wokół własnej osi oraz do znacznego zwiększenia temperatury i gęstości w centrum obłoku, gdzie zaczęło tworzyć się Protosłońce.
Gdy temperatura we wnętrzu protogwiazdy osiągnęła 10 mln K, rozpoczęła się jądrowa przemiana wodoru w hel. Słońce rozbłysło i proces zapadania zatrzymał się. Drobiny w obłoku zaczęły się zlepiać w bryły. Największe z nich odegrały role planetozymali, z których później formowały się planety.
Aktualnie nasz Układ Słoneczny, który znajduje się w galaktyce Drogi Mlecznej, w ramieniu Oriona składa się z: Słońca, czterech planet skalistych (Merkurego, Wenusa, Ziemi i Marsa) oraz ich księżyców, pasa planetoid, czterech planet gazowych (Jowisza, Saturna, Urana i Neptuna) oraz ich naturalnych satelitów, niewielkich obiektów leżących poza orbitą Neptuna (w tym Plutona [24 sierpnia 2006 roku astronomowie na Zgromadzeniu Ogólnym Międzynarodowej Unii Astronomicznej w Pradze odebrali Plutonowi status planety. Obecnie jest on określany jako "134340 Pluton"]**), komet, ciał meteorowych oraz pyłu i gazu międzyplanetarnego.
PLANETY UKŁADU SŁONECZNEGO