+ 48 56-655-23-55

GRACZE WSZYSTKICH KRAJÓW - ŁĄCZCIE SIĘ !

Projekt PRESTIDIGITATOR - dotacje

Zapraszam wszystkich moich znajomych do wzięcia udziału w projekcie Prestidigitator. W projekcie tym zbieramy dotacje na zakup, uruchomienie i utrzymanie serwerów do gier, które będą wykorzystywane w naszym gronie. Kwoty dotacji są dowolne. Proszę przesyłać wsparcie dla projektu za pośrednictwem Poczty Polskiej po uprzednim telefonicznym potwierdzeniu aktualnego rachunku.


czytaj więcej...

Stacjonarny komputery do gier

Decydując się na zakup komputera przeznaczonego do gier, użytkownik musi wiedzieć, na jakie podzespoły i parametry należy zwracać uwagę. Wiadomo, że komputer, który będzie służyć w większości do grania, powinien mieć: dobrą kartę graficzną, procesor, pamięć RAM, chłodzenie oraz mocny zasilacz.

czytaj więcej....

 

 

Przenośny komputery do gier

Minęły już czasy, kiedy granie było możliwe jedynie na stacjonarnym sprzęcie. Kolejne firmy produkujące notebooki coraz częściej tworzą takie konfiguracje sprzętowe, które pozwalają z powodzeniem grać w najnowsze gry i nie rezygnować z mobilności komputera. Na co warto zwrócić uwagę i jak wybrać laptopa, który posłuży do grania?


czytaj więcej...

Reklama

notebookMinęły już czasy, kiedy granie było możliwe jedynie na stacjonarnym sprzęcie. Kolejne firmy produkujące notebooki coraz częściej tworzą takie konfiguracje sprzętowe, które pozwalają z powodzeniem grać w najnowsze gry i nie rezygnować z mobilności komputera. Na co warto zwrócić uwagę i jak wybrać laptopa, który posłuży do grania?

Serce systemu – karta graficzna i procesor

Sercem systemu, który ma służyć do gier jest karta graficzna i procesor. Na tych dwóch komponentach nie warto oszczędzać – po pierwsze bez dobrej karty wspomaganej odpowiednim procesorem można tylko pomarzyć o graniu, a po drugie są to elementy których nie da się później wymienić bez wymieniania całości – są wlutowane na stałe. Wybór karty zależy od rodzaju gier, do których laptop będzie wykorzystywany i ich ustawień. Najlepsze karty z powodzeniem „uciągną” wszystkie najnowsze gry, jednak ich cena sprawia, że niewielu użytkowników może sobie na nie pozwolić. Do tej grupy należą karty nVidia GeForce GTX (modele 1080, 1070, 980, Quadro 5200, Quadro 5000) oraz AMD Radeon (modele RX 540, RX 550, RX 560, RX 570, RX 580).

Również w przypadku procesora jest podobnie z wyborem, jak przy kartach graficznych – można zakupić świetny sprzęt, ale jego cena niestety nie będzie niska. Kto oczekuje doskonałej konfiguracji sprzętu, może zainwestować w najmocniejsze procesory klasy Intel Core i7 (szustej, siódmej, ósmej generacji) lub najnowsze procesory AMD Ryzen.

RANKING PROCESORÓW MOBILNYCH - Chip.pl

Wybierając procesor i kartę dobrze jest wybierać sprzęt podobnej klasy. Wysokiej klasy procesor (np. Core i7) i słaba karta graficzna mogą wręcz uniemożliwić granie. Z kolei wybór za mocnej karty graficznej i bardzo słabego procesora może sprawić, że procesor nie będzie w stanie jej obsłużyć. Dlatego też przy podejmowaniu decyzji konieczny jest kompromis. Jeżeli nie można zakupić tego co najlepsze, lepiej kierować się zasadą, że przy grach ważniejsza jest lepsza karta graficzna niż procesor.

Oczy systemu - matryca

Oczami systemu jest matryca. Dobrze wybrana nie będzie męczyła wzroku i pozwoli cieszyć się wszystkimi efektami graficznymi. W laptopach do gier najczęściej montuje się matryce błyszczące (choć zaczyna się to zmieniać), o przekątnej nie mniejszej niż 15 cali. Kupowanie mniejszych nie ma po prostu sensu – są zbyt obciążające dla wzroku gracza. Najlepsze do gier są matryce w rozmiarze przekątnej ekranu od 15 do 17 cali. Kto rozważa zakup większej matrycy powinien uwzględnić to, że będzie ona wpływała negatywnie na wagę laptopa. Rozdzielczością z powodzeniem wystarczającą jest 1366x768 pikseli.

Oczywiście można zainwestować w coś więcej, np. w matryce FullHD. Zakup tego typu matrycy jest kosztowny, jednak w zamian gracz otrzymuje bardzo dobre parametry (kąty widzenia, odwzorowanie kolorów, jasność). Zazwyczaj tego typu matryce są lepszej jakości, mają również większy obszar roboczy. Takie matryce obciążają kartę graficzną, co przy graniu może powodować problem z płynnością gry, lub wręcz uniemożliwić granie z ustawieniami najwyższych parametrów graficznych oraz dużej rozdzielczości (ważne jest wtedy dobranie odpowiednio mocnego procesora i karty graficznej).

Dyski i pamięć RAM

Do mniej ważnych, ale również istotnych elementów przy wyborze laptopa należy pamięć RAM, oraz twardy dysk. Te elementy zazwyczaj można wymienić lub rozbudować. Laptop do gier nie powinien mieć mniej niż 8GB pamięci oraz przynajmniej 1TB twardego dysku. Przy dysku warto zwrócić uwagę na jego rodzaj i prędkość obrotową. Stara technologia (HDD) jest dosyć wolna, ale nadal często pojawia się w dostępnych na rynku laptopach.  O wiele lepszym rozwiązaniem dla gracza są dyski SDD – znacznie wydajniejsze, szybsze i pobierające mniej energii. Niestety, ich cena jest dosyć wysoka w porównaniu do dysków HDD. Kolejnym istotnym parametrem dysku jest jego prędkość obrotowa – do gier sprawdzą się szybsze modele, o prędkości 7200 obrotów na minutę.

Dodatkowe ułatwienia – klawiatura, dźwięk i myszy

Na rynku laptopów dostępnych jest wiele klawiatur dedykowanym graczom, które różnią się od normalnych dodatkowymi funkcjonalnościami. Do najczęściej spotykanych należy podświetlenie przycisków (umożliwiających granie w nocy), różne kolory przycisków, ułatwiające nawigowanie w trakcie grania oraz ich specjalny układ. Wiele klawiatur wzbogacono w dodatkowe funkcjonalności, takie jak np. odporność na zalanie i dodatkowe przyciski dla graczy. Przy wyborze laptopa rodzaj klawiatury nie jest kluczowy (zawsze można dokupić klawiaturę zewnętrzną dedykowaną dla graczy) jednak jej używanie znacznie uprzyjemnia grę.

Ważnym kryterium dla niektórych graczy jest jakość dźwięku. Najlepszym rozwiązaniem jest … dokupienie słuchawek. Jeżeli dla kogoś muzyka jest równie istotna co grafika, musi się niestety liczyć z dodatkowymi wydatkami. Słuchawki wysokiej klasy doskonale odwzorowują dźwięki (niektóre np. Logitech G35 wykorzystują technologię Dolby Headphone), oraz tłumią pojawiające się szumy. Przy wyborze słuchawek warto kierować się również ergonomią i wygodą.

Do innych, równie często wykorzystywanych w grach, urządzeń peryferyjnych należą myszki. Muszą one być bardzo wytrzymałe (na dużą ilość kliknięć w krótkich okresach czasu) oraz precyzyjne. Bardzo istotnym parametrem jest ergonomia i dopasowanie do upodobań użytkownika.

Gorący problem

Mocny sprzęt i ograniczenia związane z mobilnością laptopa powodują, że częstym problemem graczy jest przegrzewanie się sprzętu. Nie zawsze zastosowane w notebookach wentylatory dają sobie radę z chłodzeniem systemu. Konsekwencją jest spowolnienie pracy (spadek wydajności), krótkie „przywieszanie się” obrazu oraz nieoczekiwane restarty. Wyczuwalne jest również nagrzewanie się obudowy. Przy zakupie warto zwrócić uwagę na wielkość otworów wentylacyjnych i ich rozmieszczenie – im więcej ich jest, tym większe prawdopodobieństwo niezakłóconej pracy laptopa. Niektórzy producenci laptopów stosują również specjalne rozwiązania, mające lepiej chłodzić komputer (przykładem może być technologia IceCool Asusa). Przy założeniu, że kupowany jest nowy laptop, układ chłodzenia powinien być czysty i wydolny. Jeżeli mimo to wentylacja nie daje sobie rady, warto zainwestować w podkładkę chłodzącą. Podkładki wykonane są najczęściej z metali lub stopów dobrze odprowadzających ciepło oraz mają dziurkowaną fakturę, która ułatwia chłodzenie od spodu. Zamontowane wentylatory pozwalają dobrze chłodzić laptop, nawet w upalne dni.

Poniżej kila przykładów laptopów do gier w rożnych zakresach cenowych i konfiguracjach.

RANKING LAPTOPÓW - pcworld.pl

Podsumowanie

Wymienione elementy systemu to najważniejsze parametry, na które trzeba zwrócić uwagę przy zakupie laptopa do gier. Podstawowe z nich, czyli karta i procesor są niewymienne, więc jeżeli konieczne będzie szukanie kompromisów, to warto zainwestować właśnie w te dwa. Resztę, wcześniej czy później będzie można wymienić lub zastąpić urządzeniami zewnętrznymi.